Де краще купувати дизпальне, а де цього не варто робити: результати експертизи

  Читать на русском

  Де краще купувати дизпальне, а де цього не варто робити: результати експертизи

  Де краще купувати дизпальне, а де цього не варто робити : результати експертизи

  Експерти перевірили дизельне паливо, що продають на українських АЗС. Результати важко назвати втішними – понад 30 відсотків «солярки» не відповідають вітчизняним стандартам.

  Тіньовий ринок знову починає набирати обертів, про що свідчить останнє дослідження столичного Інституту споживчих експертиз. Не встиг ринок отямитися від дефіциту і стабілізувати ціни, як його знову почали наповнювати дешевим замінником. Швидкість повернення фальсифікаторів на ринок обумовлена також тим, що невдовзі повернуться акцизи на пальне, і воно неминуче подорожчає, а це лише збільшить їхню маржу.

  До лабораторії було доставлено зразки 20 мереж із різних регіонів країни. Експерти перевірили якість дизельного палива у великих та середніх мережах WOG, SOCAR, Amic, Parallel, KLO, Prime, Авіас, Овіс, Shell, Avantage 7, Neftek, NPG, U.GO, UPG, БРСМ-нафта, Marshall, Esko, Укрнафта , Патріот та Спектр.

  У лабораторії перевірили такі параметри, як температура спалаху в закритому тиглі, вміст сірки та щільність. Всі перераховані вище показники повинні бути в рамках допусків ДСТУ, інакше воно може завдати шкоди і автомобілю, і екології – власне повітрю, яким ми дихаємо. Як виявилося в ході дослідження, у низці зразків приставка «євро» втратила актуальність.

  За аналогією з дослідженнями бензину експерти розділили результати, отримані в лабораторії на зони – зелену, синю та червону. У першу потрапили мережі, результати яких відповідали всім нормативам та мали «запас міцності» за якістю, синю – АЗС, паливо яких не мало порушень за вимогами профільного ДСТУ, але було на граничних показниках, та червону – мережі, паливо в яких виявилося не відповідало нормативам.

  Зелена зона

  З 19 учасників до цієї зони потрапили лише 7 – SOCAR, WOG, Amic, KLO, Parrallel, Овіс та Prime. Насамперед перевірили головний показник дизпалива – вміст сірки. Фактично це головний маркер того, чи справді пальне зроблено в Європі. З упевненістю можна сказати, що члени «зеленої» групи – «європейці». Декілька слів, чому це так важливо. Сірка вбивча для нейтралізаторів і сажевих фільтрів, вилучення її з палива — важкий і витратний процес. Наприклад, якщо буде 1000 мг/кг (ще 10 років тому це було нормою), нейтралізатор може припинити ефективно працювати після 10-15 заправок. За українськими стандартами (аналогічними до Євро 5) вміст сірки в паливі допускається не більше 10 мг/кг. Менше сірки було визначено у дизельному паливі WOG (3 мг/кг), фактично відсутня вона і у SOCAR та Amic (по 4 мг/кг). Не відстали від колег і KLO, Parallel, Prime – вміст сірки мінімальний.

  Далі перевірили ще один значний показник – температура спалаху дизельного палива. Цей показник може показати, чи не потрапляли до солярки сторонні компоненти, які можуть призвести, наприклад, до загоряння солярки при аварії. Ця температура має бути щонайменше 55 °С. Рекордний результат, 71 градус дизеля від SOCAR, практично такі ж цифри і у колег з Amic і WOG — по 70 одиниць.

  Синя зона

  Мережі Avantage 7, Shell, Neftec, NPG, UPG, Marschall, Esko потрапили у синю зону. Реалізоване тут дизельне паливо відповідало всім вимогам ДСТУ, але без запасу. Наприклад, сірка у дизельному паливі UPG та NPG була «на межі» нормативів — 10 мг/кг. Але з огляду на те, що більшість із цих мереж позиціонують себе як дискаунтери, тобто мають нижчу ціну на стелах, а також мають регіональний статус, це пристойний результат.

  Червона зона

  І нарешті, про аутсайдерів. Сюди потрапили зразки, придбані у мережах БРСМ-нафти, U.GO, Укрнафта, Авіас, Patriot та Спектр. На перший погляд, начебто й не так багато, але треба враховувати, що перші чотири мережі списку всеукраїнські, і налічують понад 1000 АЗС по всій країні, а це дуже значна частина ринку. Здебільшого проблема стосувалася вмісту сірки. І якщо у U.GO виявилося перевищення норми всього на 7 одиниць (17 мг/кг), то Авіас – майже на 12 (119 мг/кг).

  У зразку Patriot у лабораторії виявили вміст сірки 357 мг/кг, а БРСМ-нафта досягла 362! Така концентрація неминуче призведе до витрат на ремонт паливної системи та двигуна. Це ще не кажучи про шкідливі вихлопи, якими дихають мешканці України.

  У зразків БРСМ-нафта та Patriot виявлено також порушення у параметрі спалаху – спалах відбувається у 45 і 37 градусів Цельсія відповідно. Нагадаймо, що це може свідчити, що в паливі є сторонні компоненти. Крім того, паливо цих продавців є вогненебезпечним, оскільки чим нижча температура від нормативу, тим вища ймовірність його вибуху при ДТП або іншій надзвичайній ситуації. У зразку Patriot також було виявлено знижену щільність, що може вказувати на те, що це пальне є зимовим.

  Підсумки

  Нині дизельне паливо – кров не лише економіки, а й війни. Заробляти на підробках у такий час це щонайменше цинічно. Те, що держава зараз знизила вимоги до якості та прибрала податки для наповнення ринку, деякі ділки розцінили як слабкість та привід збагатитися. Це також впливає на конкурентність, адже «чесні» мережі взяли на себе тягар добровільного оподаткування, допомагаючи армії. Тому власникам бізнесів, державним установам критичної та логістичної інфраструктури, аграріям слід вкрай розбірливо ставитись до вибору постачальників пального, щоб не зіткнутися з проблемами з транспортом. Власникам приватних авто експерти теж рекомендують заправлятися лише в мережах, які не йдуть на компроміси з якістю.
Джон Девисон Рокфеллер

Кто весь день работает, тому некогда зарабатывать деньги.